Protestů, které kritizují fungování Mánesu, už bylo v minulosti více. Nejnovější petice si klade za cíl vrátit budovu zpět umělcům.
Každý, kdo sleduje aktivity, probíhající v budově Mánesu, si klade otázku, nakolik je ještě Mánes výstavní síní. Občas tam proběhne nějaká výtvarná výstava, zpravidla ne příliš kvalitního umění. Mezi tím se střídají různé komerční projekty – včetně prezentací aut a různých dalších produktů. Velkou část roku je hlavní výstavní prostor nefunkční. Povědomí o Mánesu jako o jedné z nejslavnějších českých výstavních síních se vytrácí.
Budovu Mánesu od roku 1994 vlastní a provozuje Nadace českého výtvarného umění, vzniklá z předchozího socialistického Českého fondu výtvarného umění. Budovu se pokusil získat zpět obnovený spolek Mánes, ale neuspěl. Navzdory se v Mánesu vystavovalo až do roku 2011. Stav budovy z roku 1930 byl ale už havarijní. NČVU si vzala úvěr v řádu stovek milionů korun a v letech 2012-2013 proběhla zásadní rekonstrukce.
Už tehdy se objevily informace, že zadlužená NČVU nebude opravenou budovu provozovat ve prospěch umělců a v roce 2013 proti tomu proběhl před budovou první happening/demonstrace MÁNES UMĚLCŮM. Obavy se potvrdily. Po znovuotevření budovy v roce pak začalo její komerční využívání. Cena za pronájem hlavního sálu jde do stovek tisíc korun, a proto zájem o její využití k výstavním účelům klesl. Umění vystřídala křiklavá komerce a tento stav trvá dodnes. NČVU naprosto rezignoval na svoji hlavní činnost – tj. podporu moderního a současného umění. Webové stránky nadace nejsou léta aktualizované. Prosakují zprávy, že nadace má problémy se splácením dluhu.
Na tuto neuspokojivou situaci zareagoval spolek Skutek, který petici MÁNES UMĚLCŮM inicioval. V textu apelují na Správní radu NČVU, aby ve volbách do Dozorčí rady i Správní rady umožnila kandidovat i nezávislým umělcům a uměleckým organizacím, aby zástupci výtvarné obce mohli počínání NČVU kontrolovat.
Z textu vybíráme:
„Na základě prostudování aktuálních zjištění Dozorčí rady Nadace českého výtvarného umění (NČVU) a po osobním setkání s jejími představiteli/představitelkami i s bývalými členy/členkami Správní rady nadace považujeme situaci v „Mánesu“ za alarmující. Špatné hospodaření zadlužené instituce, které dále zhoršuje nepotismus, netransparentnost a vyhýbání se řádné vnitřní kontrole, nelze po výhradách Dozorčí rady brát na lehkou váhu. Vedení instituce ale – přinejmenším ústy ředitelky Dagmar Baběradové – zjištění Dozorčí rady zlehčuje.
Jsme přesvědčeni, že NČVU musíme vyzvat k volbám do svých orgánů a kulturní organizace k postavení nezávislých kandidátek. Iniciativa Mánes umělcům v roce 2013 nedosáhla žádoucích systémových a personálních změn uvnitř nadace. Následující vývoj nicméně potvrdil, že NČVU není s to plnit žádnou z deklarovaných kulturních funkcí. Nové závěry Dozorčí rady pak dokládají, že místo maximálního úsilí o hledání zdrojů ke splacení dluhu, který vznikl rekonstrukcí budovy Mánesa, NČVU pronajímala nevýhodně své majetky a zmenšovala tak své příjmy. Dlouhodobě tak zvyšuje riziko, že přijde i o nejhodnotnější ze svých majetků – budovu Mánesa. Tato zjištění by Správní rada neměla ignorovat. Na místě naopak je vyvodit z nich důsledky. Její poslední kroky však krizové situaci neodpovídají. Namísto razantních činů, které by zahrnuly i řádné volby do Správní rady, využila svých stanov a prodloužila si funkční období o dalších pět let.
Funkční období stávající Dozorčí rady končí 12. května 2024. Reálně proto hrozí, že příští Dozorčí rada, jejíž členy/členky volí Správní rada NČVU, bude vybrána tak, aby se o problémech přestalo mluvit. Žádáme proto Správní radu, aby vyhlásila řádné a veřejné volby!
Apelujeme na Správní radu, aby správně zhodnotila dlouhodobou agónii NČVU, a prosadila volbu nestranných a nezávislých kandidátů/kandidátek do Správní a Dozorčí rady. Věříme, že nikdo z Vás se nechce stát hrobníkem Mánesa. Hledáme proto ve Vašich řadách podporu pro personální změny, které NČVU zajistí (1) řádnou správu jejího majetku s péčí řádného hospodáře, (2) dohled nad tímto hospodařením a (3) hledání cesty z vážné situace, do níž se nadace dostala. Rozhodli jsme se rovněž využít článku VI., bodu 20 platného statutu NČVU, který umožňuje nominaci členů/členek Správní rady ze strany „autorů děl výtvarného umění, sdružení výtvarných umělců majících právní subjektivitu, případně skupin těchto sdružení“. Vyzýváme proto všechny spolky, sdružení a další organizace z oblasti výtvarného umění, a to včetně vysokých výtvarných škol, aby v případě řádných voleb nominovaly své kandidáty/kandidátky!
Petici MÁNES UMĚLCŮM lze podepsat zde https://www.petice.com/manes_umlcm_vyzva_nadaci_eskeho_vytvarneho_umni