top of page

LAUREÁTI VÝROČNÍCH CEN VIZIUM ZA ROK 2024 A ZA CELOŽIVOTNÍ DÍLO

Umělecký počin roku

Ještě nejsem, kým chci být (dokumentární film o Libuši Jarcovjákové; režie Klára Tasovská - která se stala laureátkou ceny VIZIUM)


Umělecký přínos roku

Rosa Loy & Neo Rauch / Verwobene Sphären (výstava jmenovaných umělců v Oblastní galerii Liberec; kurátoři výstavy: Marcela Suchomelová a Filip Suchomel, kterým byla cena VIZIUM v této kategorii udělena)


Instituce roku

Galerie moderního umění v Hradci Králové (cenu za Galerii převzal ředitel této instituce František Zachoval)


Výstava roku

Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche (Galerie moderního umění v Hradci Králové; kurátorka Petra Příkazské, která i obdržela výroční cenu v této kategorii)


Publikace roku

Umění napříč generacemi. Sběratel a galerista Karel Tutsch (1941 - 2008) (editor: Tomáš Kolech, koncepce publikace: František Zachoval; Galerie moderního umění v Hradci Králové, 2024; laureátem ceny se stal editor publikace Tomáš Kolech)


Galerie roku

Galerie Pekelné sáně (Kroměříž)


Objev roku

Lenka Falušiová (za účast na výstavě Otevřený horizont, Galerie Františka Drtikola, Příbram, kurátor Petr Vaňous. V roce 2024 Lenka Falušiová svou práci představila ještě na pěti samostatných výstavách v Pražském domě v Bruselu - Belgii, dále pak v Praze, Uherském Hradišti a Jeseníku)


Česká stopa

Výstava Fragmenty paměti (poklad pražské katedrály svatého Víta v dialogu s Edmundem de Waalem, Josefem Koudelkou a Julianem Rosefeldtem; Kunsthalle im Lipsiusbau - Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Spolková republika Německo; kurátor výstavy byl Jiří Fajt, který se stal i laureátem ceny VIZIUM)


Kurátor / kurátorka roku

Anna Habánová a Ivo Habán (za dlouhodobou kurátorskou, historickou a objevnou práci v oblasti výzkumu a prezentace česko-německých umělců a uměleckých skupin bývalého meziválečného Československa. V roce 2024 se jejichž činnost obzvláště projevila ve výstavním projektu Nové realismy. Moderní realistické přístupy na československé výtvarné scéně 1918 - 1945, Galerie hlavního města Prahy)


Umělec / umělkyně roku

Jindřich Zeithamml (za autorskou výstavu v Galerii Benedikta Rejta, Louny; kurátorkou byla Lucie Šiklová)


Síň slávy

Do Síně slávy byli uvedeni:

  • Inge Kosková (za celoživotní dílo v oblasti výtvarného / vizuálního umění)

  • Vladimír Škoda (za celoživotní dílo v oblasti výtvarného / vizuálního umění)

  • Karel Oujezdský (za celoživotní dílo v oblasti publicistiky výtvarného / vizuálního umění)

Recent Posts

See All
Síň slávy: Představení osobností

Inge Kosková Česká výtvarná umělkyně, především kreslířka a pedagožka, Inge Kosková patří k válečné generaci, narodila se 31. ledna roku...

 
 
bottom of page